Výstupy k volbám

aneb, na co jsme ve volbách poukázali...

Kdo zachrání nemocnici?

Na konci jara vyšel článek o tom, že tématem pro volby do Senátu PČR budou nemocnice - v Litoměřicích a Roudnici nad Labem. A tak se kandidáti začali předhánět v politických projevech na toto téma, až z toho může mít volič oprávněně guláš. A tak bych to rád vzal postupně, tak jak jednotliví kandidáti toto téma chápou, zkrátka udělám takový malý politologický profil všech kandidátů do Senátu PČR.

Prvním koho musím zmínit je samozřejmě starosta Litoměřic Mgr. Ladislav Chlupáč. Je to jednoduché, žádná záchrana se nekoná a hlavně je to on pod jehož vedením město navrhuje propachtovat nemocnici v Litoměřicích. K nemocnici v Roudnici nad Labem se nevyjadřuje vůbec. Jediné, co lze na něm ocenit, že má svůj názor za kterým si jde. Škoda jen, že se neumí poučit z dalšího města, pod vedením ODS, které nemocnici pronajmout nehodlá. Ano je to Slaný.

Druhým kandidátem nechť je Libor Uhlík. Jakoby vycítil v půli kampaně, že je to téma (protože předtím se k tomu nevyjadřoval) a tak trochu obrátil s tím, že nemocnice je přece třeba zachránit. Už ale taktně "mlží" o tom, že to jsou Severočeši, kdo na radnici v Litoměřicích sedí a kdo spolu s ODS podporuje její pronájem. Už jen pro toto "ohýbání" mou důvěru mít prostě nemůže.

To bychom měli kandidáty, kteří zkrátka bud férově otevřeně, nebo mlhavě, podporují pronájmem. Pak ale máme kandidáty, kteří se nevyjádřili vůbec, nebo je toto téma absolutně nezajímá. Přitom zdravotnictví je přeci důležité.

Prvním z nich je Mgr. Karel Dobeš. Bývalý ministr školství z dob Věcí veřejných, který byl tak úspěšný, že musel odstoupit. V rámci kampaně rozdává míče. Míče dává dětem a snaží se podporovat sport. To je chvályhodné, ale děti voliči nejsou a například nemocnice mi přijdou jako důležitější téma. On se proste nevyjadřuje.

Druhým mlčícím je MUDr. Stanislav Jiránek. Je to dokonce bývalý ředitel nemocnice v Litoměřicích. Jenže jeho kampaň je opravdu nulová. Člověk si z jeho mlčení ani neumí udělat názor. A takto se politika prostě nedělá. Je nutné ho zařadit do peletonu smutných doktorů, kteří sice přitahují hlasy, ale pak v politice buď nejsou, nebo prostě škodí svou nečinností.

A nyní už tu máme zástup oněch zachránců nemocnic. Začněme tedy doktory. Ten první je asi nejznámější. Média mu dávají nebývale hodně prostoru a zatím nepravomocně si má odsedět 8,5 roku za přijetí úplatku ve výši několika milionů. Po večerech nosí krabice s vínem - MUDr. Davith Rath. Prý zachrání nemocnice. Jenže, proč by to dělal když ani není z Litoměřicka a navíc jeho výrok, že zná Litoměřice minimálně z oken basy mi přijde nejen drzý (ostatně to byl vždycky) ale urážející i toho nejprimitivnějšího voliče. Jeho prostě ne.

Posledním v seznamu doktorů je MUDr. Ondřej Štěrba. On také chce zachránit nemocnici. Navíc je to horký favorit Andreje Babiše, který si ho vybral jako tahouna - asi pro ten titul. Je to takový další králík z klobouku, jako bylo mnoho kandidátů na primátory nejrůznějších měst, kteří pak v rámci hnutí ANO skončili (Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem atd. ...). Co už ale nikdo neříká, že tento doktor provozuje vlastní soukromou gastroenterologii, která se oddělila od nemocnice. Takže pan doktor si jede na sebe, protože ho nebavilo být pod vedením stejné nemocnice kterou chce nyní zachránit? To mi přijde také tak trochu farizejské. Takového člověka prostě nebrat.

A v neposlední řadě tady máme dva kandidáty, kteří profesně ke zdravotnictví nepatří, přesto se nemocnici snaží podpořit. I ti mají své ale.

Prvním je František Novotný. Podnikatel z Litoměřicka, který ale kandiduje za SPD. A to je to ale... Takovou stranu bych prostě volit ani jakkoliv podporovat svým hlasem nemohl.

Druhým kandidátem je Ing. Josef Šenfeld. Povoláním agronom, bývalý poslanec. I on má jedno ale: je to člen KSČM. A tak i kdyby dělal co by mohl,j eho strana se v průzkumech propadá, protože stárne a dovolím si dokonce říct, že vymírá její voličská základna. I minulé volby ukázaly, že tato strana zkrátka neuspěje.

A tak je tu poslední kandidát: Jan Vondrouš. Podnikatel, lektor z Bohušovic nad Ohří. Velkým plus je jeho věk, neboť může říct, že má zkušenosti a zároveň je pro Senát garantem, že tam nebude spát. Nebo nedojíždět vůbec jako zvolený senátor Čuba. Sympatické je i to, že se chce funkci věnovat na plný úvazek. Ale zpět k nemocnicím: na rozdíl od jiných vydatně pomáhá nemocnici v Roudnici nad Labem. Z jeho vyjádření vyplývá, že problém malých nemocnic skutečně chápe jako celostátní téma a podporuje i nemocnici v Sušici. Z toho mi vyplývá, že mu nejde jen o líbivá gesta mezi místními, aby mu dali hlas, ale že skutečně bojuje. Pomohl petici za záchranu nemocnice v Sušici, někdo by si mohl žíct, je to nic. Jenže z malých krůčků se dělá politika, a proto má můj hlas. Je to můj kandidát.

A který je váš?

Josef Zahradník

Tak jak to bude s těmi autobusy? Prostě to nezařídíme?

Není to tak dávno, co vyšel článek, že se v rámci volební kampaně zajímám o autobusovou dopravu a že odvážím lidi místo autobusů. Dvě paní sem, tři zpátky. O počty tu ale nejde, jde o systém, který evidentně nefunguje.

Je třeba ocenit, že informovanost, která mi připadala naprosto nulová se změnila. Možná po mém naléhání. Pak je třeba ocenit, že kraj se skutečně snaží věc napravit a zajistit dopravní obslužnost všem, kteří ji potřebují, neboť přechod na individuální automobilovou dopravu by byla cesta do pekel. I když, jsou místa v rámci senátního obvodu, kde ani dnes po autobusu o víkendu pes neštěkne. Jak mi řekl jeden podnikatel ve městě Zlonice: "jakmile padne víkend, nedostanete se ani do Slaného..."

A tady narážíme na další problém, totiž: značně pokulhává doprava mezi kraji. Je to jednoduché, jeden kraj si objedná co je potřeba, druhý už v rámci konce svých hranic vidí dopravní obslužnost za zbytečnou.

Systémovost nefunguje. A nefunguje ani z hlediska role kraje a vlády. Co na tom, že vláda zvýší minimální mzdu, když řidiči autobusů berou sotva dvacet tisíc korun hrubého. Když kraj vypíše tendr na deset let, těžko může odhadnout, že mzdy vzrostou o 5 - 10 tisíc. A pokud se pak vláda s kraji nedohodne, odnese to ten řidič. Hlavně, že máme všude v rámci voleb plno plakátů a billboardů s hesly, jak všechno zařídíme.

Jestli tedy máte někdo telefon na Andreje, řekněte mu, prosím, že u nás na Litoměřicku doprava kolabuje. Pan ministr Brabec to asi nevidí, byť z našeho regionu pochází. Chápu, z okna limuzíny, je svět jiný než z pohledu matky, která musí dostat syna do školy.

A teď něco vám řidičům: vám totiž patří největší dík zato, že ještě teď v této době usednete za volant, že trávíte přesčasy a necháváte se ukecat a odjedete části směn navíc za kolegy, kteří prostě nejsou, jen aby se lidi dostali tam kam mají. Ale protože lidé jsou nevděční, tak vám ještě nadávají, že tu a tam nejel ten nebo onen spoj. Jste v první linii boje a musíte to snášet. Skláním se před vámi, protože odnášíte to, co politici spískali.

To že tato republika potřebuje řidiče, tesaře, nebo zdravotní sestry, tedy zaměstnance, kteří jsou finančně naprosto podhodnoceni se ví už pár dlouhých let. My ale chrlíme na deseti univerzitách po 30 studentech politologie ročně. Politici bez vize, kteří vstoupí do politiky jen, aby řešili, jak v ní zůstat dál - u toho pomyslného kormidla - a tak jen propagují líbivá gesta, jsou politici na nic. Asi jako autobusy bez řidičů.

A tak ještě možná pár měsíců i po volbách, když budu mít chvíli volna svezu dva lidi tam a tři zpět místo autobusu. Protože tohle prostě nikdo nezařídil.

Váš kandidát do Senátu Jan Vondrouš

Tisková zpráva k autobusové dopravě:

Co děláme ve volební kampani?

Vozíme lidi místo autobusů...

V rámci senátního obvodu 29 - Litoměřice dochází permanentně k výpadkům autobusové dopravy. Přestože kraj má zajišťovat dopravní obslužnost, neděje se tak. Bývalá společnost Busline, nyní TD Bus, která v roce 2015 vyhrála výběrové řízení na deset let, se dostala do krize a chybí jí řidiči. Dochází tak k výpadkům především na spojích mezi Litoměřicemi, Radouní a Úštěkem.

"Já jsem se k tomu dostal náhodou právě díky kampani, kdy si lidé velmi začali stěžovat, že od začátku září nevyjelo několik autobusů a děti zůstaly bez povšimnutí na zastávkách. To zadělalo na problémy nejen rodičům ale i starším důchodcům, kteří např. s dopoledními spoji jezdí k lékaři. Jednu pani po injekcích jsem proto hned ještě 3. září odvezl z Roudnice do Hrobců," vysvětluje k situaci Jan Vondrouš - kandidát do Senátu PČR za Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko.

Následující den jsme pak zjišťovali, které autobusy pojedou a které ne. Především jsme to chtěli rozšířit na facebooku, aby lidé věděli a mohli počítat s tím, zda se dostanou do práce či do škol nebo nikoliv. Navštívili jsme proto infocentra měst Štětí, Litoměřice a Roudnice nad Labem. Všude nás přivítali vřele, bohužel ale ani oni neměli mnoho informací o tom, který spoj vyjede či ne. Nakonec se nám však podařilo získat spoje, které s největší pravděpodobností nebudou obsazeny.

"Byla to mravenčí práce, ale povedla se. Ta neinformovanost a neschopnost kraje byla naprosto zarážející. Především to předávání informací směrem dolů ke starostům a občanům. Jako by ti lidé těm na kraji ani nestáli za námahu. Proto jsem se taky rozhodl navštívit Krajské zastupitelstvo Ústeckého kraje a zeptat se na důvody proč skovávají hlavu do písku," odpovídá Jan Vondrouš.

Krajské zastupitelstvo se konalo 10. září 2018 a na program byl zařazen i bod 12.3. - aktuální situace v autobusové dopravě. Při zahájení jednání zastupitelstva pronesl hejtman Oldřich Bubeníček větu, že cituji: "Se povedlo všechny spoje na 3. září 2018 pro školáky zajistit." (viz.: záznam z jednání krajského zastupitelstva dne 10.9.2018).

"To na mne zapůsobilo jako na červený hadr. Ještě sám jsem si v průběhu konání zastupitelstva ověřil, které spoje u nás nevyjeli", kontroval Jan Vondrouš a dodává: "když přišel na řadu projednávaný bod pan radní Komínek začal vysvětlovat jaké jsou těžkosti a co se daří a jak se to zvládá. Do diskuze jsem pak byl přihlášen já z řad občanů a pan zastupitel Andrt."

"První co jsem sdělil bylo, že kraj neplní svou funkci a že nezajišťuje dopravní obslužnost tak jak má. Za druhé, a o to jsem v rámci svého vystoupení důrazně prosil, aby byly zavedeny systémy informovanosti a přenosu těch sdělení z dopravních společností na kraj a z něj následně na obce a občany. Bohužel jsem se setkal s nepochopením," dodává Jan Vondrouš. Ve stejném duchu vystoupil i pan André za město Štětí.

Odpověď hejtmana Ústeckého kraje, pana radního Komínka i ředitele odboru dopravy byla stručná, vyhýbající a pohrdavá vůči všem občanům regionu Litoměřicko a Roudnicko. Předně:

- kraj prý nemůže zasahovat do toho, aby určoval, které spoje vyjedou a nevyjedou. To se údajně dozví od firmy až když ten autobus již je na trase nebo není.

- proto také nemohou informovat, protože sami nevědí a pozor: často jim to ani dopravce nechce říct!

- smlouvy s dopravci narovnávají, ale někteří dopravci zkrátka smluvy vypovědět nechtějí.


"Byla to fraška"...To je jediné co nato Jan Vondrouš odpověděl a dodává:
Ano, kraj nemůže zasahovat do soukromých firem, ale jestliže je v nějaké oblasti krize, a jestliže něco nefunguje tak by asi zasahovat měl a ne aby strkal hlavu do písku, jako malé děcko. Až přijdou povodně, to bude taky pan hejtman říkat: Víte ta voda je na pozemcích soukromníků a tam my nemůžeme, tak počkáme až co oni nám řeknou?... Asi ne...

Informovat prý nemohou, no já chápu, že jeto složité, protože sám dopravce ty spoje pokrývá jak může, zato mu nelze nadávat. To že řidiči a jim patří můj největší obdiv, odjedou části směn navíc, místo chybějících kolegů je obdivuhodné. Na druhou stranu komunikace mezi společností a krajem váznout nesmí a pokud si nepředávají informace, tak je to asi otázka kraje coby objednatele. Já ty informace dostal, když jsem slušně poprosil,"sděluje Jan Vondrouš.

"A v neposlední řadě - smlouvy s dopravci - pan hejtman jaksi zapomněl, že to byl kraj pod jeho vedením, kdo v roce 2015 uzavřel ony smlouvy a že to byli oni, kdo ty smlouvy připravoval. Říkat dnes: víte tady jsou nějaké smlouvy je čisté pohrdání voliči. Vedení kraje prostě neumí přijmout politickou odpovědnost za zpackané smlouvy, které nyní nutí občany přesedlat do automobilů a díky politické neschopnosti na veřejnou dopravu kašlat. Jim už věřit nikdo nemůže," uzavírá kandidát do Senátu své rozhořčení.

Příloha: fotografie z voleb


Jsme stále mezi lidmi

v rámci kontaktní kampaně navštěvujeme každý den ulice měst a obcí v rámci senátního obvodu 29 - Litoměřice.

Politické hnutí VIZE - národní socialisté
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky